Rozpoczynamy nową serię – „Pięć składników”, w której będziemy przedstawiać proste i podstawowe przepisy z zastosowaniem wyłącznie pięciu głównych składników (plus to co każdy ma w kuchni, np. wodę, sól i pieprz). Waszej fantazji i pomysłom zostawiamy kwestię podania; możecie się jednak spodziewać, że podzielimy się z Wami naszymi sugestiami.
Dzisiaj – na pierwszy ogień – dzielimy się z Wami przepisem na wegańskie ravioli z ziołowym serkiem „ricotta” z orzechów nerkowca.
Porcje: 2 (około 12 ravioli)
Składniki:
120g orzechów nerkowca plus kilka do podania
świeża bazylia (kilka gałązek) plus kilka do podania
1 cytryna
150g mąki pszennej (najlepiej typu 00 albo uniwersalnej na ciasto)
oliwa z oliwek
Przygotowanie:
- Na początku orzechy nerkowca zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy na kilka minut.
- W między czasie przygotowujemy ciasto na ravioli – mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy szczyptę soli. Robimy kopczyk i wlewamy gorącą wodę (ok. 60 ml) oraz jedną łyżeczkę oliwy z oliwek i zaczynamy wyrabiać ciasto. Jeżeli ciasto wyjdzie nam za suche możemy dodać trochę więcej wody, jeżeli za lepkie dodajmy odrobinę mąki. Ciasto powinno być gładkie i odpowiednio elastyczne. Ciasto ugniatamy przez ok. 5 minut. Po czym zawijamy w papier do pieczenia i wstawiamy do lodówki na ok. 30 minut.
- Orzechy nerkowca odcedzamy i blendujemy z sokiem z cytryny, bazylią oraz ok. 2-3 łyżkami letniej wody. Ricotta powinna mieć gęstą lekko grudkowatą konsystencję. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
- Schłodzone ciasto na ravioli dzielimy na pół i każdą połowę rozwałkowujemy na cienko. Do wycinania krążków na ravioli wykorzystujemy odwróconą szklankę (najlepiej o średnicy ok. 6 – 8 cm). Na każdy krążek nakładamy na środek po 1 czubatej łyżeczce nadzienia i przykrywamy drugim krążkiem. Starannie ściskamy brzegi (jeśli ciasto nie chce się lepić, zamoczcie palce w wodzie i delikatnie zwilżcie nimi obrzeże ciasta po wewnętrznej stronie ravioli). Na koniec brzegi każdego ravioli delikatnie przyciskamy ząbkami widelca (uważajcie żeby nie przedziurawić ciasta).
- W średnim garnku zagotowujemy wodę z odrobiną soli. Ravioli gotujemy najlepiej partiami. Gotujemy przez około 1 minutę po wynurzeniu się na powierzchnię. Delikatnie wyciągamy z wody łyżką cedzakiem.
- Do podania kroimy drobno kilka listków bazylii i mieszamy z jedną łyżką oliwy i polewamy tym ravioli. Możecie dodać również pokruszonych orzechy nerkowca.
Bazylię możecie śmiało zastąpić innym świeżym ziołem, np. nam bardzo smakowały wersje ze świeżą pietruszką i estragonem.
Jeżeli chcecie zaskoczyć gości podajcie ravioli z odrobiną kremu, np. z pomidorów, dynii itp. My podaliśmy ravioli z kremem z rukwi wodnej.
Chcecie aby ravioli uzyskało ładny złoty kolor? Dodajcie pół łyżeczki kurkumy w proszku do mąki.
Smacznego!