Latem i wiosną – słodkie, truskawkowe i odświeżające z miętą i bobem. Jesienią i zimą – aromatyczne z grzybami i rozgrzewające, jabłkowe. Risotto jest tak wszechstroną potrawą, że jeżeli raz opanujecie metodę przygotowywania prostej bazy, to dalej możne Was ograniczać jedynie wyobraźnia. W chłodne jesienne wieczory, przy kubku grzanego wina, proponuję abyście spróbowali to zasakujące w w smaku risotto z jabłkami, płatkami migdałów i lekką, cynamonową nutą.
Porcja: 4 osoby
Składniki:
2 soczyste, czerwone jabłka
sok z jednej cytryny
3 łyżki wegańskiego masła
jedna, średnia cebula, drobno posiekana
250g ryżu typu arborio
200ml wytrawnego białego wermutu
750ml gorącego bulionu warzywnego
szczypta mielonej gałki muszkatołowej
szczypta mielonego cynamonu
garść podprażonych płatków migdałowych
opcjonalnie 50g startego wegańskiego żółtego sera
kilka listków świeżego majeranku, drobno posiekanych
Przygotowanie:
1. Jabłka kroimy na ćwiartki, usuwamy gniazdka nasienne i owoce kroimy na drobne kawałki. Przekładamy do miseczki, zalewamy sokiem z cytryny i mieszamy.
2. Aby przygotować bazę do risotto – na dużą patelnię dodajemy dwie łyżki masła i gotujemy na małym ogniu. Kiedy masło się rozpuści, dodajemy cebulę i podsmażamy aż się zeszkli i zmięknie. Dodajemy ryż, zwiększamy ogień i mieszając, podsmażamy razem z cebulą, aż ziarna ryżu staną się delikatnie przezroczyste i pokryte rozpuszczonym masłem, ok. 1 minutę.
3. Dodajemy wermut całość mieszając. Kiedy alkohol wyparuje, zmniejszamy ogień na mały i zaczynamy dodawać bulion. Dodajemy go po jednej chochli, czekając aż ryż wpije całość przed dodaniem kolejnej, okazyjnie delikatnie mieszając – ok.15-20 minut (być może nie wykorzystamy całego bulionu, pamiętajmy żeby już pod koniec próbować risotto i zdecydować ile ostatecznie potrzebujemy bulionu).
4. Kiedy ryż będzie już gotowy i ‚al dente’, zdejmujemy patelnię z ognia i dodajemy łyżkę wegańskiego masła i opcjonalnie starty roślinny ser.
5. Dodajemy do risotto jabłka, gałkę muszkatołową i cynamon. Przykrywamy patelnię i odstawiamy na minutę. W międzyczasie możemy podgrzać płatki migdałów.
6. Po nałożeniu risotto na talerze, posypujemy je z wierzchu podprażonymi płatkami migdałów i świeżymi ziołami (najlepszy jest majeranek, natomiast ja zdecydowałam się przy tej okazji na szczypiorek).
2 myśli w temacie “Jesienne risotto z jabłkami i płatkami migdałów”