WEGANTASTIC

vegan blog

Inspirująca Ella Woodward.

Dodaj komentarz

aInspiruje innych ludzi, prowadzi bloga, stworzyła jedną z najpopularniejszych aplikacji z przepisami na telefon, a niebawem wyda swoją pierwszą książkę. Jednak historia 22-letniej Elli Woodward nie dotyczy wyłącznie odniesionego sukcesu czy zdobytej popularności, ale przede wszystkim jej zwycięstwa nad zdiagnozowanym u niej Zespołem Posturalnej Tachykardii Ortostatycznej.

Jeszcze dwa lata temu, Ella przesypiała 16 godzin dziennie, zmagała się z nieustającymi palpitacjami serca, zawrotami głowy oraz bólem żołądka. Jednak lekarze byli bezradni i nie mogli postawić żadnej diagnozy. Po czterech miesiącach badań m.in. gastroenterologicznych, zwrócono w końcu uwagę na zmiany w jej ciśnieniu krwi oraz tętna, zależnie od tego czy w danym momencie dziewczyna siedziała czy stała. Po ostatecznej wizycie u neurologa, Ella została zdiagnozowana z Zespołem Posturalnej Tachykardii Ortostatycznej. O ile diagnoza jej stanu mogła przynieść jakąś ulgę, to był to w istocie dopiero początek dalszych problemów, bowiem od tego momentu Ella musiała brać 28 tabletek sterydów dziennie, chociaż jej stan zdrowia nie uległ żadnej znaczącej poprawie. Po kolejnym poważnym ataku choroby, Ella zaczęła na własną rękę szukać rozwiązania. W tym pomogła jej książka autorstwa Kris Carr, której samej udało się pokonać nowotwór, będący już w tamtym czasie w czwartym stadium. Lekarstwem okazała się zmiana diety na wegańską oraz wykluczenie z diety cukru i wysoko przetworzonego jedzenia oraz glutenu.

DSC6567-681x1024

Ella Woodward dokonała rewolucji w swoim sposobie odżywiania w ciągu jednego dnia! Chociaż poważnym wyzwaniem na początku okazała się jej niechęć do warzyw i owoców i fakt, że sama w tym czasie nie potrafiła gotować. Wtedy też zdecydowała się rozpocząć prowadzenie  bloga – na którym ostatecznie dokumentowała zarówno swoje postępy w kuchni, jak i te wyczekiwane w stanie zdrowia.

Osiemnaście miesięcy później Ella mogła ostatecznie odstawić lekarstwa i wciąż będąc na wegańskiej diecie cieszyć się zdrowiem oraz przypływem energii. Ponadto od tamtego czasu, nadal prowadząc bloga, zdobyła tytuł magistra Historii Sztuki na uczelni St Andrews, stworzyła cieszącą się ogromną popularnością aplikację na telefon z jej przepisami, a obecnie przygotowuje książkę kucharską, prowadzi warsztaty kulinarne oraz uczęszcza na kurs naturopatii i dietetyki.

Historia Elli i jej zmagań z rzadkim schorzeniem jest niesamowicie inspirująca i zmuszająca do odrobiny refleksji nad naszym sposobem odżywiania a zdrowiem. Przy tej okazji chcielibyśmy wszystkich zainteresowanych tym tematem zachęcić do obejrzenia filmu Forks Over Knives (trailer), który głębiej porusza ten temat, albo do zapoznania się z poniższym wykładem amerykańskiego lekarza Michaela Greger’a.

Źródła:

Deliciously Ella – blog Elli z niesamowitymi i wartymi wypróbowania przepisami na wegańskie dania,

artykuł na temat Elli w The Telegraph (w języku angielskim), 20 Lutego 2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s