WEGANTASTIC

vegan blog

Pierwszy wegański kraj na mapie świata?

1 komentarz

Najnowszy sondaż przeprowadzony w Izraelu ujawnił rosnącą popularność diety wegetariańskiej oraz wegańskiej. Ok. 1 milion obywateli z ośmiomilionowej populacji Izraela, nie spożywa mięsa a kolejne 13% obecnie rozważa przejście na wegetarianizm bądź weganizm. Czyżby Izrael miałby zostać pierwszym na świecie krajem stricte wegetariańskim/wegańskim?

protest tel avivprotest prozwierzęcych aktywistów w centrum Tel Avivu

W badaniach, 5% respondentów określiło siebie jako wegan, kolejne 8% jako wegetarian, natomiast nie mniej niż 40% odpowiedziało, że ktoś z ich bliskich przeszedł na dietę wegetariańską lub wegańską w ciągu ostatniego roku. Te statystyki pozostają w zgodzie z wcześniej publikowanymi raportami podkreślającymi rosnąca popularność wegetariańskiego oraz wegańskiego stylu życia. Ponadto, w ostatnim czasie na łamach magazynów finansowych podkreślano spadek popytu na produkty nabiałowe oraz rosnące zainteresowanie produktami wyłącznie wegańskimi. Obecnie nastroje konsumentów zmieniają trend na rynku spożywczo-gastronomicznym i wiele z izraelskich sieci supermarketów oraz restauracji dostosowało swoje usługi oraz produkty dla wegetarian oraz wegan. Nawet znana w wielu krajach Domino’s Pizza wprowadziła do swojej oferty w Izraelu opcję wegańską, a jeden z większych producentów nabiału, Tnuva, rozpoczął produkcję alternatywnych mlek oraz jogurtów.

garyGary Yourofsky

Co jest przyczyną tak fantastycznych zmian zachodzących w tym kraju? Mimo wielu spekulacji, niezmiennie trzy elementy wchodzą w grę przy analizie tego zjawiska. Pierwszym był dostępny w serwisie Youtube film z wykładu amerykańskiego aktywisty Gary’ego Yourofsky’ego, który dzięki dostępnemu tłumaczeniu oraz popularyzacji wśród wegańskiej społeczności w Izraelu, zyskał przeszło 1 milion wyświetleń (obecnie jest już prawie 2 miliony). W efekcie, Yourofsky przeprowadził w Izraelu cykl wykładów i przyczynił się do nagłośnienia problemu w tamtejszych mediach. Kolejnym z czynników była emitowana w ogólnokrajowej telewizji seria reportaży obnażających przerażające zbrodnie popularnych izraelskich producentów mięsa oraz nabiału. Trzecim, niemniej ważnym czynnikiem natomiast było samo ogromne zaangażowanie wegańskiej społeczności w promocję weganizmu. Przeprowadzono kilka wielkich projektów, m.in. akcję Vegan-Friendly w ramach, której podjęto ogólnokrajową współpracę z lokalami gastronomicznymi w celu zmiany i przystosowania ich menu czy zorganizowano na wielką skalę demonstrację w centrum Tel Avivu w kwietniu zeszłego roku, w której udział wzięło 3,000 demonstrantów.

Izraelskie media podkreślają znaczenie wegańskiego ruchu w swoim kraju i wskazują jego rosnącą popularność jako największy socjalny oraz dietetyczny trend w 2014. Czy w Polsce oraz innych krajach możliwe są podobne zmiany?  Czy ich wprowadzenie wymagałoby zmiany naszego sposobu myślenia i tradycji czy wyłącznie promocji oraz edukacji na temat weganizmu?

Źródła:

The Vegan Women http://www.theveganwoman.com/israel-going-first-vegan-nation/

Tablet Magazine http://www.tabletmag.com/jewish-life-and-religion/117687/israel-goes-vegan 

Reklamy

One thought on “Pierwszy wegański kraj na mapie świata?

  1. Jeszcze niech tylko przestana okupowac, stosowac rasistowska polityke apartheidu i mordowac Palestynczykow… bez tego trudno o szacunek .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s