Grillowane grzyby utrzymują swój aromat i soczystość, natomiast bakłażan (znany również pod wieloma nietuzinkowymi nazwami, m.in. gruszka miłosna, jajko krzewiaste, a dawniej szalone jabłko) jest niesamowitym warzywem, które znajduje wszechstronne zastosowanie w kuchni wegetariańskiej oraz wegańskiej. Ze względu na jego charakterystyczną cechę „zapożyczania” smaku niezależnie od stylu przyrządzenia, i czy jest to bakłażan smażony, wędzony, gotowany na parze, pieczony, grillowany, faszerowany czy w końcu piklowany.
Inspiracją był przepis wegetariański zaczerpnięty z książki New Vegetarian Kitchen, autorstwa Nicoli Graimes. W wersji wegańskiej wymaga wyłącznie zastosowania dowolnego alternatywnego mleka oraz wegańskiego sera.
Porcje: 4
Skład:
5 łyżek stołowych oliwy z oliwek, (1 łyżka do purée)
2 łyżki stołowe octu balsamicznego
4 duże pieczarki portobello, wyłącznie kapelusze
1 bakłażan, pokrojony wzdłuż na 6 plastrów
50g wegańskiego żółtego sera
6 łyżek stołowych macy
sól i świeżo starty czarny pieprz
2 ząbki czosnku, wyciśnięte
400g gotowanej cieciorki
100ml mleka sojowego albo ryżowego
Przygotowanie:
- Rozgrzewamy grill w kuchence oraz wykładamy go folią aluminiową. Mieszamy 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek z octem balsamicznym w misce i taką mieszanką smarujemy blaszki grzybów. Następnie je grillujemy, kapeluszami do dołu, przez 5 minut. Po tym czasie odwracamy blaszkami do góry, smarujemy oliwą i octem kapelusze grzybów i grillujemy przez kolejne 5 minut aż zmiękną. Zdejmujemy grzyby z grilla, owijamy delikatnie folią aluminiową , i odstawiamy na bok.
- W międzyczasie przygotowujemy purée z cieciorki. W tym celu podgrzewamy pozostałą łyżkę oliwy z oliwek na patelni na małym ogniu i smażymy czosnek przez 1 minutę. Dodajemy cieciorkę oraz mleko, podgrzewamy i zdejmujemy z ognia. Ugniatamy całość i doprawiamy solą i pieprzem. Przykrywamy i odstawiamy na bok.
- Smarujemy jedną stronę każdego plastra bakłażanu mieszanką oliwy z oliwek i octu. Mieszamy wegański ser oraz macę razem na talerzu i doprawiamy solą oraz pieprzem. Tym panierujemy plastry bakłażanów (naoliwioną stroną). Grillujemy, opanierowaną stroną do góry przez 5 minut aż się zezłocą. Następnie czyność powtarzamy z druga stroną plastrów – panierujemy i grillujemy przez kolejne 5 minut.
- Serwując, układamy grzyby blaszkami do góry i na wierzch nakładamy purée z cieciorki. Składamy plastry bakłażanów na pół i układamy na górze, możemy przystroić całość świeża pietruszką albo bazylią.
Przepis zaadaptowany z: Nicola Graimes (2012), New Vegetarian Kitchen. London: Duncan Baird Publishers